Jak si vybrat hodinky?

Stejnou péči, jakou věnujete výběru vhodného oblečení a doplňků, si zaslouží také hodinky a jejich výběr. Hodiny a hodinky jsou neodmyslitelným pomocníkem pro každý den, a proto nezůstávají pozadu ani s módními trendy. Správný výběr ovlivní jejich životnost a Vaši spokojenost.

Při výběru hodinek vždy pečlivě zvažte jejich vlastnosti a Vaše očekávání. Neváhejte zboží konzultovat nebo si nechat předvést v našem showroomu po domluvě termínu. Rádi vám s výběrem pomůžeme a vysvětlíme pojmy i funkce hodinek. Zároveň jsme tu pro Vás v případě hodinářského servisu. Hodinky odborně opravíme s použitím originálních náhradních dílů. Zajistíme pro Vás také doplňky, náhradní řemínek apod.

Při správném výběru, použití a pravidelné údržbě Vás budou švýcarské hodinky Maurice Lacroix provázet spolehlivě a dlouhou dobu.

 

Zde je malý přehled s vysvětlením jednotlivých pojmů pro lepší orientaci ve světě hodinek a inspiraci pro Váš výběr.

Hodinky se kromě značek rozdělují podle účelu použití (sportovní, společenské, módní, volný čas, klasické, speciální styly), typů strojku (quartzové, mechanické, automatické) a použitých materiálů (ušlechtilá ocel, 18kt zlato, titan, bronz, keramika, plast, silikon, kaučuk, s doplňky jako diamanty, krystaly Swarowski, zirkony, perleť ...)

 

Typy hodinkových strojků

  • Hodinky typu Quartz - strojky poháněné baterií. Jejich výhodou je především nízká cena, vysoká přesnost a větší mechanická odolnost (tolerance přesnosti chodu cca. +/- 10s/měs.).
  • Mechanické hodinky - hodinky s tradičním strojkem na ruční natahování; tento typ strojku se používá zejména do dražších hodinek, u kterých je kladen důraz na klasickou hodinářskou práci. Je třeba počítat s o něco menší přesností než u quartzových strojků (cca. +/- 20s/den) a více je chránit před mechanickými vlivy.
  • Automatické hodinky - mechanický strojek hodinek, který je navíc vybaven samonatahovacím mechanismem. Ten pomocí rotoru převádí pohyb ruky na kinetickou energii natahující pružinu strojku. Rezerva chodu bývá běžně kolem 40 hodin, může být vyšší v závislosti na typu stroje. 

Funkce (komplikace)

  • Datum - zobrazení aktuálního data; občas bývá doplněno ukazatelem dne v týdnu, popř. měsíce.
  • Velké datum - zobrazení data na dvou datumových věncích (ukazatel bývá obvykle umístěn na pozici č. 12, popř. 6).
  • GMT - zobrazení času pro druhou časovou zónu.
  • Chronograf - funkce stopování (stopek), obvykle centrální sekundovou ručičkou se samostatnými sčítači minut a hodin, popř. 1/10s.
  • Alarm - funkce budíku.
  • Rezerva chodu - ukazatel rezervy nátahu u mechanických, popř. automatických hodinek.
  • Tachymetrická stupnice - používá se u analogových chronografů ke stanovení průměrné rychlosti. Po změření času, za který urazíte vzdálenost 1km, zobrazuje sekundová ručička chronografu kromě času na klasické stupnici i průměrnou rychlost na stupnici tachymetrické.
  • Retrográní ukazatele - datum, den v týdnu a další stupnice neopisují celý kruh, ale pouze výseč. Při dosažení koncové hodnoty přeskočí ručka jednorázově (nikoli konstantně v kruhu) zpět na začátek. 

Materiály hodinkových pouzder a tahů

  • Ušlechtilá ocel - nejčastěji používaný materiál. Pouzdra jsou odolná proti mechanickému poškození i korozi, obvykle nevyvolávají alergickou reakci.
  • Titan - lehký tvrdý kov vhodný pro alergiky. Nevýhodou je vyšší cena.
  • Zlato - luxusní materiál pro vyšší cenovou kategorii hodinek. V hodinářství se kvůli tvrdosti obvykle používá ryzost 18kt v růžovém, žlutém nebo bílém odstínu. Nevýhodou je nižší mechanická odolnost.
  • Bronz - slitina mědi a cínu. Hodinkám dodává patinu. Změna barvy, flíčky, apod. jsou vlastností nikoli vadou materiálu. Právě pro svou patinu v čase jsou hodinky z bronzu vyhledávané a žádané.
  • #Tide ocean material® - speciální kompozitní plast jehož původem je upcyklovaný mořský plast s přidáním skelného vlákna a dalších ingrediencí. Výsledný materiál je lehký, dvakrát tvrdší než standardní plast, pětkrát odolnější a má výrazně menší uhlíkovou stopu než výroba původního PET.
  • Platina - mimořádně chemicky odolný kov, používá se pro nejvyšší cenovou kategorii hodinek.
  • Kůže - nejčastěji se používá zejm. kůže telecí, dále krokodýlí, pštrosí, varaní, vzácněji i rejnočí nebo žraločí. Řemínky z kůže jsou vhodné především pro elegantní, společenské hodinky; nelze je vystavovat kontaktu s vodou. V souladu s ochranou přírody upustila značka Maurice Lacroix od originální kůže z ohrožených druhů zvířat a nahrazuje je v současné době pouze teletinou s příslušným vzorem, například krokodýlí. 
  • Pryž/kaučuk - lehký, trvanlivý a odolný materiál vhodný pro alergiky; používá se zejména pro sportovně zaměřené hodinky.
  • Silikon - velmi oblíbený antialergický materiál, stejně jako pryž vyniká pružností a odolností.

Povrchová úprava pouzder (event. náramků)

  • Zlacení - nanášení tenké vrstvy zlata, obvykle o tloušťce 5-20 mikronů. Může být použito na celé pouzdro, nebo jen na určité části - tzv. varianta bicolor.
  • PVD (= Physical Vapour Deposition) - nanášení velmi tenké vrstvy kovu odpařením z pevné fáze. Výhodou je možnost různobarevných provedení, vysoká tvrdost a odolnost vůči mechanickému poškození i korozi.
  • DLC - (=Diamond-like carbon coating) - speciální povrchová úprava, která snižuje tření a tím zvyšuje odolnost povrchu. Má černou barvu. Ošetřený materiál je tvrdší, odolnější proti opotřebení, otěruvzdorný.

Typy sklíček

  • Minerální - sklo s příměsí křemene, používá se u levnějších typů hodinek. Vyniká vyšší odolností proti nárazu, nevýhodou je snazší možnost poškrábání.
  • Safírové - vyrábí se ze syntetického safíru, je prakticky nepoškrabatelné (lze jej poškrábat pouze diamantem). Pro lepší čitelnost číselníku bývá z jedné nebo obou stran potaženo antireflexní vrstvou zabraňující odleskům. Na antireflex se nevztahuje odolnost proti poškrábání, pokud je použit z vnější strany, je třeba zohlednit při užívání.

Vodotěsnost

Označení vodotěsnosti hodinek dle DIN 8310

Údaj o vodotěsnosti se vztahuje pouze na pouzdro hodinek. Vždy je nutné brát v potaz také materiál tahu - např. hodinky na koženém řemínku nelze vystavovat kontaktu s vodou. Hodinky jsou vodotěsné pouze s řádně zašroubovanou nebo zatlačenou nepoškozenou korunkou, nepoškozeným sklem, víčkem a tlačítky.

Vodotěsnost není trvalá, u použitých materiálů dochází k opotřebení. V rámci běžné údržby se doporučuje hodinky nechat 1x za 2-3 roky přetěsnit, nejpozději při generální opravě/údržbě strojku. 

K vniku vlhkosti může dojít také nárazově, zatímco pouzdro zůstane dál v běžných podmínkách vodotěsné. Mezi nejčastější příčiny patří: prudké změny teplot, které ovlivňují roztažnost materiálů. Čistící prostředky zase narušují povrchové napětí vody a mohou umožnit prostoupení vlhkosti přes těsnění. Mechanické částice (písek, prach, apod.) brání správnému doléhání těsnění nebo ovládacích prvků. Chemické látky (včetně slané vody, krémů, mycích prostředků) narušují materiály těsnění a jejich životnost zkracují. Při užívání hodinek berte všechny tyto vlivy v potaz a zbytečně nevystavujte hodinky jejich působení. 

Pokud není na pouzdře vyražen číselný údaj, ale např. pouze water resistant, water proof, nelze tyto hodinky vůbec používat ve vodě. Jde pouze o prachotěsnost a voděodolnost (pot, kapky, odstřikující voda). Pokud hledáte hodinky pro použití na plavání nebo vodní sporty, vybírejte pouzdra vodotěsná 200m (20ATM) a vyšší. Při nižších variantách hrozí vyšší riziko poškození při nepředvídatelných událostech.  

* 30m (3 bar nebo ATM)

pouzdro je prachotěsné a vodotěsné při běžném užívání (odstřikující voda při mytí rukou, déšť, pot, ...) S hodinkami je zakázáno plavat, skákat do vody, potápět se a používat je v sauně nebo při sprchování. 

* 50m (5 bar nebo ATM) 

hodinky lze při zohlednění fyzikálních faktorů použít i při koupání nebo povrchovém plavání. Tyto aktivity však nedoporučujeme, protože může dojít ke změně tlaku a náhodnému/jednorázovému proniknutí vlhkosti. Zakázáno potápění, skoky do vody a použití v sauně nebo při masážním sprchování. 

* 100m (10 bar nebo ATM) 

hodinky lze při zohlednění fyzikálních faktorů použít při koupání, plavání, šnorchlování, potápění bez dýchacího přístroje. Nedoporučuje se používání v sauně. 

* 200m a více (20 bar nebo ATM) 

hodinky lze při zohlednění fyzikálních faktorů použít při plavání i potápění s dýchacím přístrojem.

 

Pravidelná údržba

Abyste ze ze svých hodinek těšili co nejdéle, dopřejte jim pravidelnou péči. Rádi Vám poradíme a servis provedeme s použitím originálních dílů.

Základem je pravidelné čištění pouzdra a kovotahu. Zajistíte tak správnou funkčnost ovládacích prvků (korunky, tlačítek, spony, ...) a těsnost pouzdra. Zvládnete v domácích podmínkách, případně můžete navštívit náš autorizovaný servis pro preciznější hloubkové čištění v ultrazvuku.

Vodotěsnost. Vnitřní části hodinek je nezbytné chránit proti prachu a vlhkosti. Pouzdro by mělo být udržováno nepoškozené a pravidelně přetěsňované. Přetěsnění pouzdra se provádí dle způsobu použití, zpravidla 1x 2-3 roky, nejpozději při generální opravě stroje.

Mechanické a automatické strojky potřebují pravidelnou generální údržbu - vyčištění, nové promazání, příp. výměnu opotřebovaných částí zajišťujících nátah zpravidla 1x 5-6 let.

Quartzové strojky na baterii se většinou neservisují. Při ukončení životnosti baterie (cca po 2 letech) se provede pouze její výměna. Pozor, nikdy neponechávejte vybitou baterii ve stroji. Hrozí její vytečení, oxidace a poškození stroje. Výměnu baterie doporučujeme svěřit odbornému servisu, kde bude vyměněna kvalitní značková baterie a poveden test vodotěsnosti po uzavření pouzdra. V případě potřeby nás kontaktujte, rádi servis provedeme.

Opatrnost při užívání. Nárazy a pády, hrubá síla a další mechanické faktory negativně ovlivňují funkčnost a stav, mohou vést k nevratnému poškození. Magnetické pole vede k poruchám funkčnosti. Může způsobit dočasné zastavení chodu u quartzových hodinek nebo zmagnetizování mechanismu mechanických hodinek. Pozor na silné magnety v zapínání kabelek a flip pouzdra mobilních telefonů. Extrémní změny teplot, příp. v kombinaci s vyšším tlakem ve vodě dočasně poruší vodotěsnost. Společenské hodinky proto určitě nepatří do sauny, páry nebo wellness či na sportování.